Moc oregano

Przepisy z oregano

Jak stosować oregano?

Podziel się
5/5 - (1 głos/ów)

Oregano – od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej – nadal cieszy się uznaniem wśród zwolenników naturoterapii. Dziś skarbnicą korzyści zdrowotnych i terapeutycznych jest przede wszystkim pozyskiwany z liści i kwiatów oregano olejek eteryczny, który ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Jak stosować oregano i na co pomaga on najskuteczniej?

Jak stosować oregano?

Szybka herbatka z oregano na przeziębienie i problemy trawienne

  1. Zalej 2 łyżeczki suszonych liści oregano szklanką gorącej wody.
  2. Przykryj i zaparzaj przez 10 minut.
  3. Przecedź i wypij.
  4. Możesz dodać łyżeczkę miodu dla smaku (opcjonalnie).

Oliwa z oregano do zup, sałatek i sosów

Świeże oregano możesz kupić w marketach lub wyhodować w donicy na parapecie. To doskonały dodatek do kuchni śródziemnomorskiej, a przygotowana na jego bazie aromatyczna oliwa doskonale podkreśla smak pizzy i sałatek.

Oliwa z oregano

Składniki:

Oczyść gałązki oregano i spryskaj je odrobiną alkoholu, aby zniwelować bakterie oraz ułatwić przenikanie składników aktywnych do oleju. Dokładnie osusz ziele ręcznikiem papierowym, a następnie ułóż je ciasno w naczyniu. Możesz dodać dodatkowy ząbek czosnku dla smaku. Zalej zioła oliwą i upewnij się, że nie wystają ponad powierzchnię tłuszczu. Pozostaw macerat na około 2 tygodnie, co jakiś czas sprawdzając, czy nic się nie popsuło i zioła są dokładnie zatopione w oleju. Po tym czasie możesz odcedzić i przelać do wyparzonego naczynia, a oregano i czosnek zużyć do zupy-krem lub sosu pomidorowego. Smacznego!

Chcesz silniejszego działania? Olejek eteryczny z oregano

Możesz wypróbować skoncentrowaną moc oregano w postaci olejku eterycznego. Olejek z oregano możemy stosować zewnętrznie (wykorzystując go na przykład do masażu ciała), używać w postaci płukanki, kropli do kąpieli czy inhalować się nim. Skutecznie walczy z infekcjami, łagodzi kaszel i choroby skórne, wzmacnia odporność organizmu, dezynfekuje, odstrasza owady… Lista korzyści wynikających z jego stosowania i zdrowotnych właściwości olejku z oregano jest naprawdę długa. Pamiętaj jednak, że to jeden z mocniejszych olejków i aby zastosować go na skórę (np. w kąpieli czy do masażu), należy go mocno rozcieńczyć. Rekomendowane stężenie olejku z oregano dla osób dorosłych to 1% (czyli 3 krople olejku na 10 ml bazy).

Olejek oregano jest także dostępny bez recepty jako suplement diety w wielu preparatach. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie kapsułkowania, aby zagwarantować ochronę olejku z oregano przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i zmaksymalizować jego potencjał, szczególnie przy zatruciach pokarmowych. Kapsułkowanie olejku z oregano jest interesującą strategią stosowaną w celu zwiększenia jego stabilności, zwiększenia bioaktywności i zmniejszenia lotności.

Olejek z oregano: przeciwwskazania

Preparaty doustne z dodatkiem olejku z oregano powinny być przyjmowane wyłącznie na podstawie wskazań lekarza lub zaufanego zielarza. Jeśli masz wątpliwości co do jego stosowania, skonsultuj się ze specjalistą, który zna Twój stan zdrowia. Olejek z oregano, jak wiele innych suplementów, ma pewne przeciwwskazania. Skutki uboczne niewłaściwie dobranych dawek mogą obejmować dyskomfort w jamie brzusznej, zgagę, zaparcia lub biegunkę, nudności i wymioty.

Do rzadkich działań niepożądanych należą reakcje nadwrażliwości. Oregano nie powinno być również stosowane w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej antykoncepcji. Duże dawki oregano mogą zwiększać ryzyko krwawienia. Osoby, które stosują duże dawki oregano, powinny przerwać przyjmowanie oregano na 2 tygodnie przed zabiegiem chirurgicznym.

Badania naukowe oregano

Antybiotyczne właściwości oregano zostały potwierdzone w badaniach naukowych prowadzonych na Politechnice Gdańskiej.

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i otrzymuj treści ze świata ziół!