Moc oregano

badania naukowe oregano olejek
Właściwości oregano

Właściwości przeciwbakteryjne Oregano

Podziel się
Oceń ten artykuł

Borykasz się z problemami trawiennymi? A może szukasz naturalnych sposobów na wsparcie organizmu w walce z inną infekcją bakteryjną? Poza tradycyjnymi metodami leczenia, warto sięgnąć po naturalne rozwiązania. Oregano kryje w sobie potężne właściwości przeciwbakteryjne, które od wieków są wykorzystywane w medycynie naturalnej, a dziś potwierdzają je liczne badania naukowe.

Właściwości przeciwbakteryjne Oregano

Dzięki zawartości związków takich jak karwakrol i tymol, oregano skutecznie zwalcza różne rodzaje bakterii, stając się naturalnym sprzymierzeńcem w walce z infekcjami. Karwakrol i tymol, osłabiają ścianę komórkową bakterii, tworząc w niej małe dziury. Gdy składniki oregano przedostaną się do wnętrza bakterii, zaczynają zakłócać jej normalne funkcjonowanie. W rezultacie oregano utrudnia bakteriom dzielenie się i namnażanie.

Skuteczność oregano na Helicobacter pylori i Escherichia coli

Oregano wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne wobec dwóch powszechnych bakterii:

Badania pokazują, że olejek z oregano może hamować wzrost tych bakterii i pomóc w łagodzeniu objawów zakażenia.

W badaniu przeprowadzonym w Korei Południowej w 2017 roku wykazano, że karwakrol i tymol, znacząco hamowały tworzenie biofilmu przez szczepy bakterii E. coli już przy bardzo niskich stężeniach (poniżej 0,01%). Czyli uniemożliwiały bakteriom rozprzestrzenianie się i przyleganie do czerwonych krwinek, a więc utrudniały skuteczne zakażanie organizmu. Poza tym, w obecności karwakrolu i tymolu układ immunologiczny łatwiej radził sobie z zabijaniem bakterii. Warto podkreślić, że naukowcy przebadali w tym kontekścia aż 79 różnych olejków eterycznych.

Z kolei naukowcy badający skuteczność olejku z dzikiego oregano (Origanum minutiflorum) w zwalczaniu H. pylori ustalili, że karwakrol hamuje wzrost bakterii już w stężeniu 0,005%! Taka dawka nie była jednocześnie toksyczna dla żołądka.

Co ważne, oregano wydaje się być selektywne w swoim działaniu, czyli atakuje jedynie szkodliwe bakterie, ale nie wpływa znacząco na całą florę bakteryjną (jak np. tradycyjne antybiotyki).

Wspomaganie leczenia SIBO z oregano

SIBO (zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego) to schorzenie, w którym nadmiar bakterii w jelicie cienkim powoduje różne dolegliwości trawienne. W zdrowym jelicie cienkim bakterii jest niewiele (w przeciwieństwie do jelita grubego). Czasem zdarza się jednak, że ta naturalna flora jelitowa zostaje zaburzona i bakterie nadmiernie się namnażają. W rezultacie możesz odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych, takich jak:

Dodatkowo możesz zauważyć nieuzasadnioną utratę wagi, czuć zmęczenie, mieć problemy ze skupieniem czy odczuwać uciążliwe bóle głowy. Szczególnie narażone na SIBO są osoby z zaburzeniami motoryki jelit, cukrzycą czy chorobami autoimmunologicznymi.

Oregano, dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, może być skutecznym wsparciem w leczeniu SIBO i pomóc przywrócić florę jelitową do normy.

Jak stosować oregano na SIBO

Olejek z oregano możesz przyjmować doustnie, ale NIGDY bezpośrednio z buteleczki. Najwygodniejszą i bezpieczną formą będą suplementy z organo w formie kapsułek. Łatwo je połknąć i są łagodne dla żołądka. Dawkuj zgodnie z zaleceniami producenta.

W przypadku boreliozy i poważnych infekcji, olejek z oregano powinien być stosowany jako uzupełnienie, a nie zamiennik, konwencjonalnego leczenia.

Oregano w terapii wspierającej boreliozę

Choć borelioza jest chorobą wywoływaną przez krętki, a nie bakterie, oregano może być pomocne w łagodzeniu niektórych jej objawów.

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wykazali, że olejek z oregano działa bardzo skutecznie uśpione formy bakterii, która jest przyczyną boreliozy. Forma uśpiona Borrelia burgdorferi jest zwykle bardzo odporna na leczenie i często nie radzą sobie z nią zwykłe antybiotyki, dlatego niektórzy pacjenci nadal narzekają na objawy boreliozy, mimo że przeszli standardowe leczenie. W badaniu przeanalizowano aż 34 różne olejki eteryczne i oregano znalazło się w czołówce 5 najskuteczniejszych – obok cynamonu, goździków, trawy cytrynowej i golterii. Olejek z oregano wykazywał wysoką aktywność już przy niskim stężeniu 0,25%.

 

***
Oregano to wszechstronne zioło o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Może być skuteczne w walce z różnymi patogenami, od H. pylori po E. coli, a także wspierać leczenie SIBO czy boreliozy. Zawsze jednak przed zastosowaniem oregano w celach leczniczych skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą, aby ustalić odpowiednie dawkowanie i wykluczyć potencjalne interakcje z innymi lekami.

Badania naukowe oregano

Antybiotyczne właściwości oregano zostały potwierdzone w badaniach naukowych prowadzonych na Politechnice Gdańskiej.

Newsletter
Zapisz się do newslettera
i otrzymuj treści ze świata ziół!